7 svarīgi naudas pārvaldīšanas padomi

1. Veiciet lielākas likmes uz drošākām spēlēm.
Veiksme sporta derībās nav atkarīga tikai no jūsu izvēlēto likmju kvalitātes un paškontroles spējām, tikpat svarīga ir arī jūsu naudas līdzekļu pārvaldīšana. Lai gūtu peļņu katru gadu, es iesaku izmantot šo vienkāršo pieeju: neatkarīgi no spēles uzvarētāja koeficientiem un handikapa līnijām, veiciet lielākas likmes uz iznākumiem, kas jūsuprāt ir visdrošākās un mazākas likmes uz iznākumiem, kas jūsuprāt nav tik drošas.
Pirms katru derību slēgšanas rūpīgi aprēķiniet, kāda pēc jūsu domām ir procentuālā varbūtība uz jums pozitīvu iznākumu. Jums varētu likties, ka dažu likmju iziešanas varbūtība ir 50%-59%, citām 60%-65%, kādai likmei šī varbūtība varētu būt robežās no 65% līdz 80%.  Iespējams, ka jums pat izdotos atrast pāris likmes, kurām šī varbūtība ir 80% un vairāk. Jūs noteikti domājat, kāda varētu būt likme, kurai varbūtība būtu 80% vai vairāk? Es vienu šādu likmi atradu 2007. gada NFL sezonā. Man pēc 8. nedēļas bija iespēja veikt likmi uz to, ka Toms Breidijs iegūs MVP balvu. Manuprāt bija pilnīgi skaidrs, ka, ja viņš negūs traumu, balva būs viņa.
Lai vai kā neveiciet lielas likmes tikai tāpēc, ka jums ir liela uzvarēto vai zaudēto spēļu sērija. Šī metode jūs „nogalinās”! Jūs nonāksiet pie tā, ka veicat lielas likmes uz zemas kvalitātes spēlēm un mazas likmes uz augstas kvalitātes spēlēm. Neticiet šai uzvarēto vai zaudēto spēļu sērijas metodei! Ticiet iespējai atrast likmes ar augstu iziešanas varbūtību un mainiet likmes lielumu proporcionāli šai vērtībai. Šis ir vislabākais veids, kā nodrošināt ilglaicīgu peļņu. Derību slēgšana ar vienādu summu uz katru spēli ir neveiksmīga pieeja. Jums ir finansiāli jāizceļ savas labākās likmes.
Iespējams, jūs esat lasījuši, ka pietiek ar 53% vai vairāk uzvarēto spēļu, lai gūtu pelņu ilgtermiņā. Ar šādu pieeju naudu nenopelnīsiet! Ar kādu pieeju jums tas izdosies? Saku vēlreiz, jo drošāka ir jūsu likme, jo lielāku likmi uz to veicat. Vienam no  mērķiem būtu jābūt, laimēt 66% no jūsu lielajām likmēm, tiecoties uz 75%. Protams, jūsu uzvarēto spēļu procents nebūs tik augsts, bet koncentrējot likmes uz spēlēm ar augstu ticamības pakāpi un veicot lielas likmes uz pašām drošākajām spēlēm, jūs palielināsiet iespējamību kļūt par veiksmīgu sporta derību veicēju. Ievērojiet, ka liela likme ir likme, kas ievērojami pārsniedz jūsu vidējo likmi. Veiciet lielās likmes tikai tad, kad esat patiešām pārliecināts par spēles iznākumu.
Šeit būs likmju plāns, ko es iesaku:

Laba likme 1 vienība
Ļoti laba likme 2 vienības
Teicama likme 3 vienības
Izcila likme 4 vienības

 

 

 

 

Ja sekosiet šim plānam un laimēsiet aptuveni 50% savu mazo likmju un lielās likmes laimēsiet ar lielāku procentu, tad jūs gūsiet peļņu.

 

2. Veiciet likmes proporcionāli sev pieejamajiem līdzekļiem.
Kā sporta derību veicējam jūsu galvenā priekšrocība pret bukmeikeru ir tā, ka jūs varat izvēlēties uz kurām spēlēm veikt likmes un cik lielas likmes veikt. Šie divi nosacījumi ir atslēga uz veiksmi ilgtermiņā.
Vēl viena ļoti svarīga lieta: nekad neesiet tik pārliecināts par savu likmi, ka riskējat ar gandrīz visiem sev pieejamajiem līdzekļiem. Es atzīstu daudz lielāku likmju par savu vidējo likmi veikšanu uz patiešām izcilām spēlēm, taču nekad neriskējat ar visiem saviem sporta likmēm paredzētajiem līdzekļiem. Veiciet likmes ar domu, ka laimēsiet, taču vienmēr atstājiet līdzekļus kļūdām, lai brīdī, kad saskaraties ar neveiksmi, jums vēl būtu pietiekošas finanses, lai to pārdzīvotu un paliktu sporta derību biznesā. Jūs to viegli varat panākt pieturoties pie 1-4 vienību likmēm.
Jums jāzina atšķirība starp labu un izcilu likmi, lai varētu noteikt, kad derēt uz lielu summu. Un jums ir jāmaina likmes lielumi, lai maksimizētu savu peļņu. Par spēli, uz kuru jūs veicat maksimālo likmi, jums jābūt vislielākajai pārliecībai. Tā varētu būt spēles uzvarētāja likme ar koeficientu 1.28 vai likme pret savainotu komandu, vai komandu, kura atpūtinās savus pamatsastāva spēlētājus, vai arī likme uz kādas balvas iegūšanu, kura izskatās tiešām labi. Šāda veida situācijās jums vajadzētu veikt savu maksimālo (4 vienību) likmi.
Ja jūsu lielā likme zaudē, jūs varat izdzīvot un veikt derības citu dienu. Trakas un pat neiespējamas lietas notiek daudz biežāk nekā spējat iedomāties. Esmu redzējis kā komanda, kura izlikta ar 15. numuru pārspēj komandu ar 2. NCAA čempionātā. Esmu redzējis kā Lakers, zaudējot ar 27 punktiem pēc 3. ceturtdaļas, tomēr spēj saņemties uz uzvarēt maču. Es pat esmu redzējis Džona Starksa (John Starks) „danku” pāri Maiklam Džordanam. Un esmu redzējis kā koledžu futbolā 30 punktu nefavorīti uzvar spēli. Profesionālajā sportā un visai bieži arī koledžu sportā meistarības līmenis ir tik līdzīgs, ka ne vienmēr lietas notiek tā kā bijis paredzēts. Lieli pārsteigumi notiek! Tādēļ nekad nelieciet uz spēli visus vai lielāko daļu no saviem līdzekļiem.
Papildus parastajām likmēm, es mēdzu veikt nozīmīgas derības uz izslēgšanas spēļu sērijas uzvarētāju. Parasti komandas ar spēcīgāku sastāvu un stabilāku sezonas sniegumu uzvarēs. Man patīk veikt lielas likmes uz spēlēm, kurās ir savainoti spēlētāji vai komandai ir citas problēmas ar sastāvu. Tā pat es cenšos izmantot iespēju veikt lielas likmes tad, kad bukmeikeri ir izlikuši pilnīgi nepareizu handikapa līniju.
MVP, citu balvu ieguvēju likmes un divīzijas uzvarētāja likmes ir tikai daži piemēri ilgtermiņa likmēm, kas ir vēl viena iespēja nopelnīt pieklājīgu naudu. Man patīk šāda veida likmes, tāpēc ka ir pieļaujamas nelielas kļūdas. Komanda var zaudēt vairākas spēles, taču tai vienalga būs iespēja izcīnīt uzvaru kopvērtējumā, ja vien jūs esat labi veicis analīzi un izvēlējies tiešām labu komandu.
Ja jūs esat atradis tiešām izcilu spēli un vēlaties veikt lielu likmi uz to, tad ir dažas lietas, kas būtu jāievēro pirms jūs to darāt. Pirmkārt, izveidojiet tabulu ar divām kolonām, vienā pusē sarakstiet likmes plusus, otrā mīnusus. Ja jums ir problēmas ar mīnusu izdomāšanu, tad varat pāriet pie nākošā soļa. Pēc tam, kad esat konstatējis visus plusus, kādēļ jūsu likme uzvarēs, mēģiniet pieiet šai likmei no otras puses, proti, kādi būtu jūsu argumenti, ja jūs būtu nolēmis veikt derības uz pretējo iznākumu. Esmu pārliecināts, ka pāris argumentus spēsiet atrast. Ja jūs nenonākat pie neviena argumenta, kas pieļautu derības uz pretējo iznākumu, mēģiniet pakonsultēties ar vienu vai vairākiem draugiem, kuri labi orientējas sportā. Ja jūsu draugiem nav savādāks viedoklis un viņi pilnībā piekrīt jums, tad tā varētu būt laba zīme, taču, ja draugu viedoklis atšķiras no jūsējā, tad ņemiet to vērā. Protams, nevajadzētu pilnīgi ietekmēties no viņu viedokļa, taču savā analīzē to vajadzētu iekļaut.
Pēc tam, kad esat apskatījis likmi no visiem skatupunktiem un joprojām domājat, ka tā ir izcila, tad ar pārliecību varat to veikt. Ja es domāju, ka būšu milzīgā šokā, ja mana likme zaudēs, tad es zinu, ka mana likme ir izcila. Izcilas likmes es neatrodu bieži, taču tad, kad es tās atrodu, tad mana likme ir tik liela, ka handikapa līnija burtiski tiek iznīcināta.

 

3. Lieciet likmes saskaņā ar vienību nosacījumiem
Jums kā totalizatora spēlētājam jāliek likmes uz spēlēm proporcionāli jūsu naudas līdzekļiem. Jums jāizlemj, uz cik lielu summu Jūs slēdziet likmes saskaņā ar vienībām. Pieņemsim, ka vidējā zemākā likme, uz kuru jūs liekat naudu ir Eur40.  Šajā piemērā jūsu piešķirtā vienas vienības vērtība ir Eur40. Ja jūsu zemākā likmes summa būs 20 eur, tad vienības apjoms ir Eur20.
Galvenais, liekot likmes vienībās, ir darboties ar tādu vienību skaitu, lai jūs justos komfortabli. Vienība ir vidējā zemākā naudas summa, kuru jūs liktu uz vienu spēli. Izdarot katru izvēli, domājat vienību kontekstā un cik ļoti jums patīk konkrētā izvēle. Mana pieeja ir likt likmes, balstoties uz izvēles kvalitāti, nevis uz to, vai es pēdējo likmi esmu laimējis vai zaudējis. Jo vairāk jūs liekat uz konkrētu likmi, jo vairāk jūs ticat, ka tai ir iespēja iziet.
Kopsavilkumā – būs grūti laimēt ilgākā laika periodā, katru dienu veicot likmes vai liekot vienādu summu uz katru spēli. Likmes variet meklēt katru dienu, bet daudzas dienas būs tādas, kas vienkārši jāizlaiž, jo labu likmju nebūs. Jums jābūt selektīviem un jāveic likmes tikai tad, kad jums šķiet, ka izvēle ir labi pamatota. Nopietniem sporta likmju veicējiem būtu jāslēdz derības trīs līdz deviņas reizes nedēļā. Citiem tas var būt arī retāk. Atceraties, ka jūs meklējat likmes ar labu vērtību, nevis likt likmi likšanas pēc, īpaši attiecībā uz jūsu lielajām likmēm.

 

4. Izvirziet finansiālus mērķus
Reālu finansiālo mērķu izvirzīšana ir nozīmīga naudas pārvaldīšanas sastāvdaļa. Es domāju, ka tāda noteikta finansiālā mērķa kā būt totalizatora spēlētājam izvirzīšana bieži vien noved pie izgāšanās. Jūsu mērķim vajadzētu būt sekojošam – gūt labumu no katras labas un izcilas likmes, kuru jūs atrodat, un slēgt derības uz lielāku naudu labāku likmju gadījumā. Ja jūs to ņemat vērā un esat sekmīgs totalizatora spēlētājs, jūsu ilgtermiņa mērķis gūt peļņu tiks sasniegts.
Ja jūsu mērķis ir nopelnīt 10000 eur gadā, viss ir kārtībā, bet neforsējiet likmes tikai tāpēc, lai sasniegtu gada mērķi. Ja tā darīsiet, jūs atklāsiet, ka liekat likmes uz spēlēm, kuras jums tik ļoti nepatīk, un jūs tikai attālināsaties no sava gada mērķa, jo zaudēsiet, veicot viduvējas likmes.
Nelolojiet trakus sapņus, ka jums izdosies 10000 eur kapitālu pārvērst par 70000 eur vienā gadā. Tas nav reāli. Jūsu finansiālie līdzekļi var ļoti ātri pazust, ja pārāk centīsaties īstenot sapni. Ja jums ir 10000 eur totalizatora spēlēšanai un jūs spējat tos pārvērst 13000 eur gada laikā, tas nav slikti. 15000 eur sasniegšana būtu ļoti labi, un dubultošana uz 20000 eur būtu lieliski. Pat, ja gada beigās jūs pārvērstu finansiālos līdzekļus 11000 eur, gūstot 10% peļņu, joprojām viss ir kārtībā, jo jūs esat priekšā lielākajai daļai publikas, kas zaudē naudu. Pat, ja jūs pēc visa ieguldītā laika un nopietna darba savos ieguvumos tikai paliekat pa nullēm, arī tad viss ir kārtībā. Iegūtā pieredze var jums palīdzēt gūt labumu nākošajā gadā.
Liekot likmes vienībās, pēkšņi nepalieliniet vai nesamaziniet summu, uz kuru jūs slēdzat derības, tikai tāpēc ka jūs esat „karsts” vai „auksts”. Ja jūs esat „karsts”, pieturaties pie vienību spēles ar kvalitatīvām likmēm. Nedomājat, ka, esot „plusos”, jūs spēlējat ar jau iegūtu „svešu” naudu. Nē, jūs spēlējat ar savu naudu – tā ir nauda, kuras nopelnīšanas nolūkā jūs esat smagi strādājis. Ja, esot „plusos”, jūs, sākot likt likmes uz augstākām summām, galu galā uzdursieties „aukstai” sērijai.  Jūs nevēlaties zaudēt peļņu tikai sliktas naudas pārvaldīšanas dēļ.
Ja jūsu finansiālie līdzekļi pieaug un jums sāk veikties, jūs varētu izlemt palielināt vienas vienības lielumu. Saprātīgs pieaugums varētu būt, piemēram, no 50 uz 65 eiro vai no 300 uz 400. Veiksmes atslēga ir likmju kvalitātes pārsvars pār likmju kvantitāti.

 

5. Regulāri veiciet naudas izmaksas
Likmju veikšanā svarīga ir jūsu totalizatora kontu pārvaldīšana. Es ierosinu to, ka regulāra naudas izņemšana no kontiem palīdzēs pārvaldīt jūsu naudu. Kaut arī jūs laimējiet, nauda vēl nav jūsu rokās; tā atrodas kautkur jūsu totalizatorā. Nauda patiešām ir jūsu rokās tikai tad, kad izņemsiet to no konta.
Dažu likmju veicēju liela kļūda ir likt lielas likmes uz labiem koeficientiem, laimēt un tad, izmantojot laimestus, veikt viduvējas kvalitātes likmes. Veicot viduvējas likmes, Jūs varat zaudēt visu peļņu. Ja jūs saprotat, ka jums dažreiz ir problēmas, liekot pārāk daudz likmju, un jūs bieži riskējat ar naudu tikai tāpēc, lai uzliktu likmi, galvenais veids paškontrolei ir regulāra naudas izņemšana no kontiem un cenšanās izvairīties no vājākām likmēm.
Naudas izņemšanu plānojat atbilstoši sporta likmju sezonām un sporta derību slēgšanas modeļiem. Paturiet prātā to, ka jums kā totalizatora spēlētājam pirms katras likmes jāveic nopietna analīze. Kontā esošā peļņa būtu vienmēr jāizmanto labām vai izcilām derībām. Jūsu peļņa nav nauda, ar kuru variet atļauties spēlēties, bet gan nauda nākamo gudro likmju veikšanai. Kontā esošā nauda ir jūsu nauda, nevis „kantora” nauda.

 

6. Nespēlējiet totalizatoru pārgalvīgi
Totalizatora spēlēšana var būt ilgtermiņa sekmīga nodarbe. Taču var būt arī tādi laiki, kad jūs esat vairākkārt pamatīgi nošavuši garām un jūsu labi izpētītajās izvēles nav nostrādājušas jums par labu. Tas ir laiks, kad jums jābūt gudriem un jādomā pareizi, nevis laiks, kad jūs riskējat ar visiem atlikušajiem naudas līdzekļiem, lai mēģinātu kompensēt nesenos zaudējumus.
Jūs nedrīkstiet pieļaut, ka totalizatora spēlēšana ietekmē jūsu personīgo un profesionālo dzīvi. Nepieļaujiet, ka jūsu īslaicīgie finansiālie zaudējumi ietekmē jūsu ģimeni. Neizsmeļat naudas līdzekļus, kuri nav iekļauti jūsu totalizatora spēlēšanai atvēlētajos līdzekļos. Ja nauda pirms tam tikusi paredzēta kaut kam citam, šie naudas līdzekļi arī būtu jāizmanto kaut kam citam.
Es arī rekomendēju, ka jūs visus totalizatora spēlei paredzētos finansiālos līdzekļus neglabājat totalizatora kontā visu laiku. Glabājiet summu, kas pietiekama, lai jums būtu pietiekama likviditāte likmju veikšanai.
Ja jums ir trāpījusies melnā līnija, tas ir laiks, kad jums jāpārskata jūsu zaudējušās likmes, jūsu kļūdas, un jāmēģina izprast, kāpēc tās tika pieļautas. Viena no divām lietām, kas varētu būt notikusi:
Atskatoties atpakaļ uz šīm derībām, tās bija labas vai izcilas derības, kuras bija balstītas uz noteiktu informāciju, prātojumu un statistiku, kas noteica šīs izvēles, bet dažu neveiksmīgu apstākļu dēļ jūs zaudējāt šīs likmes.
Atskatoties atpakaļ uz šīm derībām, jūs saprotat, ka šīs izvēles nemaz nebija tik labas, kā sākotnēji likās. Jūs veicāt analīzi, bet tā bija kļūdaina. Jūs neņēmāt vērā citus svarīgus faktorus.
Pirmās atbildes gadījumā neuztraucaties par zaudējumu līniju. Galu galā jūs izkļūsiet no tās, ja turpināsiet izpēti un izanalizēsiet likmes. Otrās atbildes gadījumā jums vispār vajadzētu mainīt stilu un stratēģiju, kā jūs izvēlaties likmes. Varbūt jūs liekat likmes pārāk daudz ar sirdi, tā vietā, lai to darītu ar galvu. Tagad jūs varētu vēlēties samazināt derību apjomu un koncentrēties uz katras konkrētās likmes aprēķina. Gan emocionāla, gan finansiāla paškontrole būs atslēga jūsu veiksmei.

 

7. Neaizdodiet naudu citiem
Vienmēr atcerieties lata vērtību. Un saprotiet, ka šī vērtība ir viena no lietām, ko jūsu draugi var nesaprast. Neaizdodiet naudu kādam totalizatora spēlēšanai, pat jūsu draugiem. Galvenais iemesls, kāpēc es neuzticos naudas aizdošanai vai pat naudas aizņemšanai totalizatora spēlēšanai, ir tas, ka ilgtermiņā aizņemšanās nav finansiāli atbildīgs solis.
Ja jūs gatavojaties būt sekmīgs totalizatora spēlētājs vai vismaz būt pa nullēm, tad jums vajadzētu uzturēt finansiālos līdzekļus derību slēgšanai. Kāpēc kādam vajadzētu aizņemties naudu derību slēgšanai? Visticamāk viņš nesen ir zaudējis naudu. Šī persona, iespējams, jau ir parādos dēļ zaudējumiem no totalizatora spēlēšanas. Tāds, kurš atrodas šādā pozīcijā, iespējams, zaudēs atkal un grims vēl dziļākā caurumā, un, visticamāk, būs pārāk aizņemts ar dzīšanos pakaļ zaudējumu atgūšanai, lai tam būtu cerības to izdarīt. Iesaki draugam iekrāt naudu, kamēr viņš dabūs pieklājīgu summu, lai pats slēgtu derības un pārvaldītu savus totalizatoram paredzētos līdzekļus. Un, ja jūs domājat, ka viņam ir liela atkarība, palīdzat viņam no tās atbrīvoties. Naudas aizdošana bieži vien var būt kā narkotiku došana narkomānam. Nevairojiet dzīvošanu uz parāda ar jūsu draugiem!
Tas darbojas abos virzienos. Neaizņemieties naudu no citiem totalizatora spēlēšanai. Ja jūs to darāt, jūs neesat sekmīgs totalizatora spēlētājs, un nevajadzētu iedzīt sevi vēl tālākos parādos. Pārskatiet jūsu derību slēgšanas stilu un mainiet to, lai kļūtu sekmīgāks. Ļoti būtiski samazināt naudas summu, kas paredzēta likmēm.
Tā kā jūs saprotat naudas pārvaldīšanas pamatus un tās attiecības ar disciplīnu, pāriesim pie dažiem labiem padomiem, kā, kur, kāpēc un uz ko veikt likmes.

 

Ototo.lv komentārs

1.daļā autors kā piemēru min likmju likšanu vienībās un kā pamatu min 1 vienību un darboties uz augšu balstoties uz to, cik ļoti Jums konkrētā likme patīk. Eiropā šī pieeja gan ir nedaudz savādāka, jo cilvēki pielāgojas 10 vienību likmju sistēmai un lielais vairums kā savu vidējo likmi izvēlās 5 vienības. Šie ir divi dažādi stili, līdzīgi kā vienā no iepriekšējām nodaļām norādījām uz atšķirīgajiem koeficientu rakstīšanas veidiem. Galvenais ko no šī ieteikuma vajadzētu paņemt ir tas, ka nevajadzētu savu vidējo likmi noteikt pārāk lielu, tādējādi samazinot risku zaudēt lielu daļu savas naudas, ja sanāk trāpīt “aukstajā” joslā.

Nedaudz pārsteidzoša ir autora izpratne par finansiālo mērķu sasniegšanu. Likmju veikšana tomēr nav gluži tas pats, kas naudas investēšaja kādā uzņēmumā, kur sagaidat kaut kādu atdevi balstoties uz sākotnējām investīcijām. Tomēr likmju likšanā svarīga ir atdeve, ņemot vērā apgrozījumu veiktajām likmēm un nevis balstoties uz sākotnēji atvēlēto naudu likmju veikšanai. Ja pieejamā summa likmju veikšanai būtu 10000 latu, tad iespējams, ka apgrozījums mēneša laikā varētu būt, piemēram, 20000 eiro. Un ja jūsu atdeve no šī apgrozījuma būs 5% (kas būtu labs atdeves procents, bet nebūtu nekas īpašs), tad mēnesī nopelnīsiet 1000 latu, bet saglabājot šo ritmu gada laikā varat nopelnīt vairāk kā 10000 latu un dubultot savus naudas līdzekļus.

Grozies kā gribi, bet šie ieteikumi tiešām ir ļoti svarīgi un liela daļa pieredzējušu likmju licēju tiešām var teikt, ka ir saskārušies ar šīm lietām un arī cenšās ievērot šos ieteikumus, kas varbūt liekas pašsaprotami, tomēr, likmju likšanā tieši tāpat kā mājas celšanā, viss sākas no pamatiem.

Par autoru
Uldis Dzenis autors
Uldis Dzenis

Vispasaules sporta entuziasts un Tiešsaistes kazino apkopotājs