Derības uz futbolu: handikapa vai spēles uzvarētāja likmes

Daudziem totalizatora spēlētājiem ir aktuāls sekojošs jautājums: Vai handikaps ir labāka izvēle nekā spēles uzvarētāja likmes (money line)? Šajā rakstā tiks apskatīti abi likmju veidi, kā arī tiks parādīts, kādas ir handikapa uz futbola mačiem priekšrocības.

  Jau vairākas dekādes futbola gadījumā tradicionāli likmes tiek liktas uz spēles uzvarētāja līniju. 1×2 likmju gadījumā ir trīs izvēles iespējas: mājinieku uzvara (1), viesu uzvara (2) un neizšķirts (X). Piemēram, koeficienti uz Premjerlīgas maču starp Everton un Liverpool izskatās šādi:

  • Everton: 2,50
  • Liverpool: 2,50
  • Neizšķirts: 3,10

  Lai uzvarētu šo likmi, totalizatora spēlētājam ir jāizvēlas vai nu mača uzvarētājs vai arī neizšķirta iznākums. Ja viņš atbalsta Liverpool un spēle noslēdzas, piemēram, neizšķirti 2:2, likme ir zaudēta. Ņemot vērā, ka gandrīz 30% futbola maču noslēdzas neizšķirti, šāda likme var jūs pievilt.

  Ziemeļamerikāņi parasti jūtas neērti, ja spēle noslēdzas neizšķirti un likme ir zaudēta. Blekdžeku spēlēs mazāk, ja spēlētājam un dīlerim ir vienāds punktu skaits. Futbolā ir līdzīgi. Āzijā miljoniem dolāru tiek likti uz futbola likmēm, un arī tur ir aktuāls šis viedoklis. Reakcija uz to bija tāda, ka bukmeikeri izdomāja jaunu likmju formu, kas tika nosaukta par „Hang Cheng” jeb Āzijas Handikapu, kas izslēdza neizšķirta iespēju. Kaut arī diezgan sarežģīta savā Āzijas formā, tā būtībā bija handikapa līnija. Handikapa gadījumā mūsu piemērs izskatītos šādi:

  • Everton: +0 1,909
  • Liverpool: +0 1,909

  Šī ir iepriekšējā piemērā apskatītā spēle, bet ar vienu nozīmīgu atšķirību: neizšķirts no vienādojuma ir izņemts ārā. Jaspēle noslēgies neizšķirti, derības tiks uzskatītas par atceltām un likmes atgrieztas atpakaļ. Bet ar mazāku risku var iegūt mazāku atlīdzību. Tā kā neizšķirta gadījumā derības nav zaudētas, koeficienti uz mājas un viesu komandu samazinās. Bet daudziem totalizatora spēlētājiem, kuriem apnicis zaudēt naudu, liekot uz neizšķirtiem, tā ir maza atlīdzība. (Ievērojiet, ka piemēros spēles uzvarētāja līnija tiek papildināta ar handikapu, kaut arī tāda nemaz nav – kā šajā gadījumā „+0”.)

  Pēdējos gados likmju likšana uz punktu handikapu ir piedzīvojusi pamatīgu popularitātes pieaugumu. Daudzi nozares apskatnieki domā, ka tas nākošajos piecos gados kļūs par dominējošo likmes veidu totalizatora spēlēšanā uz futbolu. Kāpēc šis likmes veids ir kļuvis tik populārs? Galvenais iemesls  ir vērtība. Trīs līniju Eiropas spēles uzvarētāja likmēm ir lielākas peļņas robežas nekā divu līniju punktu handikapam. Trīs līnijas dot bukmeikeram lielākas iespējas nopelnīt no katras līnijas. Izliekot „līnijas”, totalizatora kantoris piedāvā koeficientus uz katru komandu, kas dod tam priekšrocības un nodrošina peļņu neatkarīgi no tā, kā spēle noslēdzas. Tā ir tā saucamā bukmeikera peļņa (Theoretical Hold) un tiek izteikta procentos. Tā atspoguļo tādu klientu uzlikto likmju dauzumu, kuru bukmeikers vēlas uzturēt. (Tā tiek saukta por teorētisku, jo realitātē bukmeikers reti līdzsvaro riskus uz visām pusēm.)

  Turpmāk redzamā tabula parāda tradicionālās spēles uzvarētāja „līnijas”, kuras trīs britu totalizatoru kantori piedāvā uz gaidāmajiem Premjerlīgas mačiem. Kaut arī katrs bukmeikers piedāvā atšķirīgus koeficientus, to bukmeikera peļņa svārstās no 9,09% – 11,36%. Nav svarīgi, kas uzvar maču, tāpat bukmeikers var paturēt sev vismaz 9% no visas uz maču uzliktās naudas.

  Aston Villa pret Birmingham

  Aston Villa Neizšķirts Birmingham Bukmeikera peļņa
  UK Sportsbook A 1,909 3,30 3.40 10.79%
  UK Sportsbook B 1.80 3.110 4.00 11.36%
  UK Sportsbook C 2.00 3.00 3,75 9.09%

   

  Salīdzinot ar Ziemeļamerikas sporta veidiem, spēles uzvarētāja „līnijas” uz futbolu dot bukmeikeram daudz lielāku komisiju. Sekojošā tabula parāda divu ASV totalizatoru kantoru piedāvātos handikapa koeficientus uz gaidāmo NFL (Amerikāņu futbola līga) maču. Tā kā tiek piedāvātas tikai divas likmju likšanas iespējas – uz katru pusi koeficients ir 1,909, lielākajai daļai bukmeikeru peļņa ir tikai 4,55% – mazāk kā puse no tās ietekmes, kāda tā ir spēles uzvarētāja „līnijas” uz futbolu gadījumā. Daži ASV totalizatoru kantori piedāvā samazināto peļņu, kad uz katru pusi koeficients ir 1,95 (-105). Šajā gadījumā teorētiskā ietekme ir tikai 2,38%. Jums kā totalizatoru spēlētājiem, protams, jo mazākas priekšrocības bukmeikeram, jo labāk.

  Maiami pret Denveru

  Maiami Neizšķirts Denvera Bukmeikera peļņa
  US Sportsbook 1.905 NA 2,00 4,55%
  Sportsbook ar samazināto peļņu 1,95 NA 1,95 2,38%

   

  Atbildot uz jautājumu, kāpēc Eiropas totalizatoru kantori nav ieinteresēti paplašināties Ziemeļamerikas tirgū, parasti atbilde ir tāda, ka tas vienkārši nav tik ienesīgi, jo lielākajai daļai likmju ir tikai divas iespējas: mājinieku un viesu uzvara. Tā kā šie kantori ir pieraduši pie augstākas bukmeikera peļņas procentiem, daži Britu totalizatoru kantori uz NFL mačiem piedāvā uz abām pusēm koeficientu 1,83 (-120). Pieaugošās konkurences rezultātā daži Eiropas bukmeikeri ir samazinājuši komisiju tradicionālajām spēles uzvarētāja „līnijām”. No totalizatoru kantora viedokļa spēles uzvarētāja līnija ir un paliek visienesīgākā totalizatoru spēlēšanas forma.

  Vēl viens spēles uzvarētāja „līnijas” trūkums ir tāds, ka uzvaras izbraukumā futbolā ir retāk sastopamas nekā citos sporta veidos. Tā kā viesu komandas biežāk nospēlē neizšķirti nekā uzvar, likmju likšana uz viesu komandu var beigties bēdīgi. Premjerlīgā 48% spēļu noslēdzas ar mājinieku uzvaru, 27% maču noslēdzas neizšķirti un tikai 25% gadījumu uzvar viesi. Tā kā mājinieki uzvar aptuveni pusē gadījumu, punktu handikaps +0,5 ir ļoti piemērots futbolam.

  Mūsu iepriekšējais Aston Villa pret Birmingham piemērs parāda lietas būtību. Kas būtu, ja jūs uzskatītu, ka Aston Villa neuzvarēs maču? Ja nebūtu pieejamas handikapa likmes, totalizatora spēlētājiem, kas atbalsta Birmingham uzvaru ar +0,5 handikapu, būtu jāizdara divas atšķirīgas likmes: vienu uz Birmingham un otru uz neizšķirta iznākumu:

  Birmingham 4,00 – Riskē ar 58,51 Eur, lai laimētu 175,53 Eur

  Neizšķirts 3,10 – Riskē ar 75,49 Eur, lai laimētu 158,52 Eur

  Zemās bukmeikeru peļņas dēļ punktu handikaps piedāvā daudz labāku vērtību. Mēs varam likt uz Birmingham uzvaru, uz kuru koeficients 1,75 (-134) vietā ir 2,10 (110), jo bukmeikeru peļņas 11,36% vietā ir 4,55%. Sīvā konkurence starp totalizatoru kantoriem pēdējos gados ir novedusi pie vēl labākiem koeficientiem. Lielākā daļa Āzijas bukmeikeru uz futbolu piedāvā samazināto peļņu. Kāds no pazīstamiem totalizatoru kantoriem nesen sāka izlikt handikapa „līnijas” uz futbolu ar koeficientiem 1,98 uz abām pusēm jeb tikai 0,98% lielu teorētisko ietekmi!

  Aston Villa -0,5 Neizšķirts Birmingham +0,5 Bukmeikera peļņa
  ASV Sportsbook 1,909 NA 1,909 4,55%
  Āzijas Sportsbook 1,95 NA 1,95 2,38%
  Sportsbook ar samazinātno peļņu 1,98 NA 1,98 0,98%

   

  Atšķirībā no Ziemeļamerikas sporta veidiem futbolā tiek gūti ļoti maz vārti. Daudzi hokeja fani sūdzas, ka NHL vidēji mačā tiek gūti 5 vārti. Eiropas futbolā vidēji spēlē tiek gūti tikai 2,5 vārti. No totalizatora spēlēšanas viedokļa tas ir ļoti daudz. Vārtiem ir liela vērtība – pat puspunkta handikapam bieži vien ir nozīme uz uzvarētu vai zaudētu likmi. NFL futbolā puspunkts parasti ir 5-10 santīmus vērts. Bet futbolā tas var izmaksāt pat 1Eur. Aston Villa vs Birmingham mača gadījumā jūs varat izvēlēties Birmingham ar +0,5 vārtu handikapu, uz kuru koeficients ir 1,909, vai arī spēles uzvarētāja līniju (-0,5), uz kuru koeficients ir aptuveni 4,00 (+300). Turpmāk redzamajā tabulā ir redzami aptuvenie spēles uzvarētāja līnijas koeficienti un to handikapa ekvivalenti:

  Spēles uzvarētāja līnija Handikaps
  1,33 (-300) -1,5
  1,50 (-200) -1
  2,00 (+100) -0,5
  2,70 (+170) Pk
  4,00 (+300) +0,5
  6,00 (+500) +1
  10,00 (+900) +1,5

   

  Līdzīgi kā handikapa likmes (puck lines) hokejā un handikapa likmes (run lines) beisbolā punktu handikaps uz futbolu padara totalizatora spēlēšanu elastīgāku. Tie, kuri nelabprāt izvēlas favorītu ar koeficientu 1,33, var likt likmi uz favorītu ar -1,5 handikapu, uz kuru koeficients ir 1,909. Ja jūs izvēlaties nefavorītu ar +1,5 handikapu, pat favorīta uzvaras ar vienu vārtu pārsvaru gadījumā likme būs uzvarēta. Atšķirībā no iepriekšējā piemēra, kurā izvēlējāmies Birmingham +0,5, šajā gadījumā ir neiespējami kopēt handikapa +1,5 „līniju”, izmantojot kombināciju uz spēles uzvarētāja likmi. Super Bowl (NFL finālā) septiņu punktu favorīts New England uzvarēja Karolīnu ar 32:29. Ja spēles uzvarētāja „līnija” būtu vienīgā iespēja, tad nebūtu iespējams likt likmi uz Karolīnu ar +7 handikapu.

  No visiem pasaules sporta veidiem tieši uz Anglijas futbolu ir visprecīzākās „līnijas”. Tās ir vēl cietāks rieksts nekā likmes uz NFL. Ņemot vērā, ka Premjerlīgai seko līdzi gandrīz miljards līdzjutēju Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā, bukmeikeri nevar atļauties būt pavirši. Jums kā totalizatora spēlētājam jāizmanto katra iespēja nodrošināt ienesīgu sezonu. Kamēr uz punktu handikapu parasti ir labāka vērtība, spēles uzvarētāja „līnijas” dažreiz ir gudrāka izvēle. Abi likmju tipi var viens otru papildināt, bet katra situācija ir unikāla un katras konkrētās likmes izvēle atkarīga no paša totalizatora spēlētāja. Nākošreiz liekot likmes uz futbolu, apsveriet visas iespējas.
  Par autoru
  Autors Uģis Liepiņš
  Uģis Liepiņš

  Kopš bērna kājas esmu fantazējis par dažādiem stāstiem un veidojis pat pats savus komiksus. Laikam ejot pievērsos žurnālistikai un apguvu izcilas rakstīšanas prasmes. Esmu izpelnījis vietu Ototo.lv kā Digitālā satura menedžeris un ar savu bagātīgo pieredzi analizēju Latvijā licencētus sporta totalizatorus.