Elvis Beļusovs: ”Ir bukmeikeru kantori, kuri piedāvā koeficientus, pat tajos neiedziļinoties”

Publicējam 2009.gadā veidotu interviju ar bukmeikeri Elvi Beļusovu, kurā apskatīta tā laika situācija Latvijā, veikts ieskats totalizatoru aizkulisēs un prognozēta tuvāka nākotne. 

Sveiks, varbūt iesākumam nedaudz iepazīstini ar sevi!

 Man ir 23 gadi, dzīvoju Jūrmalā. Turpat arī mācījos līdz pabeidzu pamatskolu. Tad devos laimi meklēt uz Rīgu un iestājos Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, kuru arī absolvēju. Tālāk iestājos Rīgas Ekonomikas augstskolā, kur mācības turpinu joprojām. Tā mācīšanās gan šobrīd ir visai nosacīta, jau vairāk nekā gadu man ir vairāki parādi, kurus lēnām mēģinu vienu pēc otra nokārtot.

 Ir profesiju cilvēki, kurus mēs varam satikt ikdienā, bet bukmeikeris tomēr ir ļoti netradicionāla profesija. Varbūt pastāsti, kā tu nonāci šajā amata?

 Viss sākās pavisam negaidīti. Kādu dienu augstskolā satiku Arvīdu Rasu, kurš jau bija REA absolvents un tobrīd strādāja “Triobet” (šobrīd “Betway”). Viņš ieminējās, ka kompānija sāk paplašināties un ka būtu vajadzīgs vēl kāds darbinieks no Latvijas. Domāju, ka piedāvājuma iemesls bija saistīts ar to, ka Arvīds zināja, cik daudz sekoju līdzi sporta notikumiem un aktīvi liku likmes. Tieši tāds cilvēks acīmredzot bija vajadzīgs, jo, cik sapratu, nekāda speciālā potenciālo darbinieku atlase nebija. Jau pēc pāris dienām satikos ar savu nākamo bosu, nelielā, neformālā darba intervijā. Sākumā man bija neliels pārbaudes laiks, kura laikā apguvu bukmeikeriem nepieciešamās pamat zinības, kā arī gatavoju likmes uz Latvijas futbola 1. līgu, kas arī bija mans pirmais darba lauciņš jaunajā amatā.

 Vai sākot strādāt tevi izbrīnīja kāda lieta, ko iepriekš kā spēlmanis nebūtu iedomājies?

 Protams! Varbūt izklausās nedaudz muļķīgi, bet pirms sākšanas strādāt man nebija īpašas nojēgas pat par to, kā tiek taisīti koeficienti. Tagad jau savus pirmos jautājumus atceros ar smaidu, bet tolaik tādu netrūka, piemēram, “kas ir arbitrāža?”, un citi līdzīgi jautājumi, kuri tagad šķiet pašsaprotami. Tāpat arī nebiju iedomājies par to, ka kompānijā notiek nepārtraukts riska menedžments. Īsi sakot, var teikt, ka savu darbu sāku gandrīz pilnīgi no nulles, un priekšzināšanu nebija daudz, jo likmes līdz tam liku, var teikt, tikai savam priekam.

 Varbūt pastāsti mums, kas tad ir tā arbitrāža un riska menedžments.

 Arbitrāža rodas, kad klients vinnē naudu neatkarīgi no spēles iznākuma, uzliekot likmes dažādos kantoros uz vienu un to pašu spēli, bet uz dažādiem tās iznākumiem. Ieguvumi no vienas spēles gan parasti ir visai niecīgi, bet, darot to regulāri, zināmu kapitālu iekrāt var. Šādas likmes parasti ir kantorim nevēlamas, bet ir reizes, kad kantoris speciāli ievēro arbitrāžas situāciju kādai no spēlēm. Savukārt riska menedžments var tikt definēts kā process, kas sākas no brīža, kad kantoris sāk piedāvāt koeficientus uz spēli, līdz brīdim, kad spēle ir izrisinājusies. Tas izpaužas kā koeficientu maiņa šajā procesā, un sevī ietver sekošanu līdzi tirgus izmaiņām un klientu uzliktajai naudai uz dažādiem spēles iznākumiem, utt.

 Cik ilgs laiks jau ir pavadīts kā bukmeikerim?

 Pagājuši jau 3 gadi.

 Vai bukmeikerim ir iespēja kāpt pa karjeras kāpnēm?

 Pavisam noteikti. To var izdarīt pat nemainot savu darba vietu un amatu. Sākumā tavā pārziņā ir nenozīmīgākas sporta līgas ar mazāku piedāvājumu, tirgu un apgrozījumu. Tu labi strādā, rezultāti ir labi, un pēc laiciņa tavā pārziņā nonāk jau kāda lielāka līga, arī atalgojums paaugstinās. Laika gaitā ir iespējas kļūt par, piemēram, galveno bukmeikeru kādā konkrētā lauciņā.

 Tev kā bukmeikerim noteikti ir ļoti lieli ienākumi tieši likmju veikšanā. Vai veic likmes tieši uz tām līgām, kurām pats sastādi koeficentus?

 Ļoti lieli tie gan nav, jo, atšķirībā no daudziem citiem saviem amata brāļiem, neesmu ļoti aktīvs tieši likmju likšanā. Protams, kad kaut kur manu vērtīgus koeficientus, tad izmantoju iespēju piepelnīties. Pārsvarā tiešām lieku uz līgām, kurām pats sastādu koeficientus. Vienīgā problēma ir tā, ka vairākas no manām līgām ir pieejamas tikai atsevišķos totalizatoros, ir arī tādas līgas, kuras vispār ir pieejamas tikai “Triobet” un uz kurām koeficientus gatavoju tieši es, un te nu piepelnīties gan nekādi nesanāk 🙂 Šad tad izmantoju arī padomus no kolēģiem, reizēm iemetu aci kādā forumā, bet pārsvarā tomēr lieku tikai tādas likmes, par kurām esmu pārliecināts pats.

 Tā tad reāli tu vari ietekmēt visu tirgu, izliekot lielāku koeficentu?

 Jā, un, ja, piemēram, attiecīgajai līgai ir mazs tirgus (piemēram, 3 – 5 bukmeikeru kantori), tad parasti ir tā, ka visi pielāgo koeficientus (ar minimālām atšķirībām) tam kantorim, kurš savus koeficientus ir izlicis pirmais. Tas notiek tāpēc, ka ir bukmeikeru kantori, kuri vispār neiedziļinās koeficientu izveidē, bet gan vienkārši to nokopē no kāda cita. Protams, arī tad, ja šis nelielais tirgus uz attiecīgo spēli jau ir izveidojies, es varu to ietekmēt, izliekot krasi atšķirīgus koeficientus.

 Kā tu domā ,vai vienmēr bukmeikeri ir labāk informēti par spēlmaņiem?

 Nē, un ļoti daudzos gadījumos ir pat otrādi. Es nemaz nerunāšu par tiem atsevišķajiem gadījumiem, kad ir sarunātas spēles, un daži spēlmaņi ir tikuši pie šīs informācijas. Galvenais iemesls ir tieši tas, ka daudzi kantori koeficientus vienkārši nokopē, pat neiedziļinoties un neanalizējot konkrēto spēli. Ja bukmeikers savu darbu nav padarījis pietiekami godprātīgi, tad ir reizes, kad nepietiekamas informācijas dēļ, var sanākt diezgan palieli zaudējumi, jo daudzi spēlmaņi savā starpā kontaktē dažādos totalizatoru forumos. Ja esi iedevis neadekvātu koeficientu, var gadīties, ka dažu minūšu laikā dabūsi uz to vairākas nevēlamas likmes.

 Neviens vēl nav izdomājis 100% shēmu kā laimēt naudu, bet tomēr, nostrādājot šeit pietiekami ilgu laiku, tev noteikti ir ko ieteikt. Cilvēki bieži vien sāk šo spēli ar zaudējumiem, tādēļ rodas uzskats, ka šajā jomā gūt peļņu nevar.

Kādi pamatprincipi tavuprāt būtu jāievēro totalizatora iesācējam?

 Pirmkārt, neiesaku veidot “ķēdes” no vairākiem notikumiem. Ar katru klāt piereizināto spēli pamatīgi samazinās iespēja uzvarēt. Ir dažādi veidi, kā var laimēt naudu. Citi spēlmaņi specializējas uz kādu konkrētu sporta veidu vai pat līgu. Šādi ir iespējams “apspēlēt” totalizatoru uz tā rēķina, ka spēlmanim ir vairāk informācijas. Ir arbitrāžu mednieki, kuri kopsummā nekad nepaliks mīnusā, toties laimesti krāsies ļoti lēnām. Savukārt citi dod priekšroku “Betfair” pakalpojumiem. Tādas konkrētas naudas laimēšanas shēmas nav, katram ir jāatrod sev piemērotākais spēlēšanas veids.

 Kā tu domā, Latvijā ir procentuāli daudz cilvēku, kuri tikuši pie smukas naudas summas, pateicoties savām sporta zināšanām?

 Konkrētu procentu nemaz nezinu nosaukt, bet pieļauju, ka tas nav lielāks par 3 – 5 %. Latvieši pārsvarā tomēr liek vai nu azarta pēc (lai būtu interesantāk skatīties spēli), vai arī ļoti nelielas summas, veidojot “ķēdes” no 4-5 notikumiem. Tādu cilvēku, kas liek likmes profesionālāk, Latvijā ir visai maz, tomēr ir arī neliela daļa tādu klientu.

 Bet tad tu uzskati, ja kāds sekos visam līdzi, piemēram, BBL, viņš varētu gūt ļoti labu peļņu?

 Tas ir pavisam iespējams gan īstermiņa, gan ilgtermiņā, jo, kā jau iepriekš minēju, ir bukmeikeru kantori, kuri piedāvā koeficientus, pat tajos neiedziļinoties. Šajā gadījumā vieglāk ir nopelnīt uz līgām, kurām spēlmanim ir pieejama plašāka informācija nekā bukmeikeru kantorim. Piemēram, Latvijas futbola virslīga, uz kuru bieži vien ārzemju bukmeikeru kantori izliek pagalam greizus koeficientus, ja viņi tos izliek paši pirmie. Tāda pati situācija ir arī vairākās citās salīdzinoši nelielās līgās.

 Kā tu raugies nākotnē, vai šī ir nozare, kur kaut kas varētu krasi mainīsies?

 Manuprāt, nekādu strauju pārmaiņu nebūs. Protams, šobrīd esošā ekonomiskā krīze zināmā mērā ietekmēs vidējo Latvijas spēlmani, bet visā visumā nekādām lielām izmaiņām toto-tendencēs nebūtu jānotiek.

 Vai tu uzskati, ka šāda mājas lapa Latvijā ir vajadzīga ?

Viennozīmīgi. Domājams, ka tāda lapa iekustinātu arī tās lietotājus, kuri izdarītu vairāk likmes, un tādējādi šī nozare Latvijā attīstītos straujāk. Forums latviešu lietotāju vidū arī palīdzētu diskusijām par likmēm uz vietējo sportu, kuram uz citu līgu fona ir visai zems apgrozījums. Galvenais, lai lapas veidotājiem ir spēks un izturība savu darbu turpināt -ilgtermiņā!

 Ko tu varētu ieteikt spēlmaņiem?

 Reģistrēties “Triobet” un izdarīt likmes tur! 🙂 Tas gan vairāk tā – puspajokam, bet, ja nopietni, tad apzināties savu finansiālo stāvokli un riskus, kā arī būt disciplinētam likmju izdarīšanā, nebalstoties uz emocijām, bet gan uz saprātu.

 

Par autoru
Uldis Dzenis autors
Uldis Dzenis

Vispasaules sporta entuziasts un Tiešsaistes kazino apkopotājs