Profesionāļa noslēpumi likmju veikšanā

Šī nodaļa ir veidota lasītājiem, kuri ir totalizatora spēlēšanas iesācēji un nav iepazinušies ar dažādām likmju izdarīšanas iespējām un derību slēgšanas formātiem. Ja jūs esat pieredzējis totalizatora spēlētājs, varat izlaist šo nodaļu.

Totalizatora spēlēšanā jūs varat slēgt derības uz jebkuru sporta notikumu, uz kuru varat atrast kādu no likmju veidiem. Galvenie četri sporta veidi, uz kuriem jūs varat slēgt derības Ziemeļamerikā, ir basketbols, amerikāņu futbols, beisbols un hokejs. Jūs varat izdarīt likmes arī uz tenisu, futbolu, regbiju, NASCAR, golfu un daudziem citiem sporta veidiem. Jums kā totalizatora spēlētājiem jebkura līga vai spēle, par kuru ir zināšanas, ir potenciālā derību slēgšanas iespēja. Minimālā likmes summa, kādu lielākā daļa bukmeikeru Jums atļaus izdarīt, ir 5$ vai 10$, un maksimālā summa sniegsies vairākos tūkstošos dolāru.
Šajā nodaļā es iezīmēšu pamatus četriem atšķirīgiem likmju tipiem: handikapam, spēles uzvarētājam, virs/zem likmēm un ilgtermiņa derībām (likmes uz uzvaru turnīrā). Handikaps lielākoties tiek izmantots amerikāņu futbola un basketbola derībās, kamēr spēles uzvarētāja likmes dominē beisbola, hokeja un tenisa derībās. Virs/zem un ilgtermiņa derības var tikt izmantotas gandrīz jebkurā sporta notikumā.

 

Punktu handikaps

Konkrēto spēli ir paredzēts novērtēt, izmantojot punktu handikapu. Piemēram, pieņemsim, ka Jūtas „Jazz” savā laukumā aizvada maču ar Minesotas „Timberwolves”. Bukmeikers ir izveidojis noteiktu līniju, kurā Jūta ir 8.5 punktu favorīts (respektīvi -8.5), bet Minesota 8.5 punktu nefavorīts (+8.5). Veidojot jebkuru līniju ir gan favorīts, gan nefavorīts. Līnījas veidotājs favorītu novērtē kā labāku komandu konkrētajā mačā. Katra līnija balstās uz divu komandu kvalitātes vērtību un pieņemto vērtību. Šajā piemērā līnijas veidotājs uzskata Jūtu par 8.5 punktiem spēcīgāku par Minesotu. Kad līnija pieejama derību slēgšanai, balstoties uz piešķirtajiem punktiem, spēlētāji savas likmes izdara vai nu uz Jūtu vai uz Minesotu.
Tā kā ir izveidota līnija ar Jūtu kā 8.5 punktu favorītu, derības uz Jūtu uzvarēs, ja komanda izcīnīs uzvaru ar 9 vai vairāk punktu pārsvaru. Ja komanda uzvar ar 8 vai mazāk punktu pārsvaru, vai vispār zaudē maču, derības uz Jūtu zaudēs. Jūs varat slēgt derības arī uz Minesotu. Tā kā komanda ir 8.5 punktu nefavorīte jūsu derības uzvarēs, ja tā uzvarēs spēli vai zaudēs ar 8 vai mazāk punktiem. Ja komanda zaudēs spēli ar 9 vai vairāk punktiem, jūs būsiet zaudējuši derības.
Vienkāršs aprēķinu veids ir pievienot handikapa punktu skaitu neveiksminieka rezultātam. Ja pēc punktu pieskaitīšanas neveiksminieks ir pārāks par otru komandu, jūsu derības uzvar. Šajā piemērā ar 8.5 punktu handikapu, ja mača gala rezultāts ir 98:104 par labu Jūtai, tādā gadījumā jūs varat vienkārši saskaitīt kopā Minesotas (neveiksminieka) 98 punktus ar 8.5 punktiem, iegūstot kopā 106.5 punktus par labu Minesotai. Vienmēr pieskaitiet punktus neveiksminieka gala rezultātam. Jūs tagad iegūstat gala rezultātu totalizatora pasaulē 106.5:104 par labu Minesotai. Izmantojot šo apskatīšanas metodi, jūs varat redzēt, ka derības uz Minesotu ir uzvarējušas, kamēr uz Jūtu ir zaudējušas.
Ja mača handikaps nosaka Jūtu kā 5 punktu favorītu un, ja komanda uzvar precīzi ar 5 punktu pārsvaru, visas likmes uz Jūtu un Minesotu tiek atmaksātas un visas derības tiek uzskatītas par neizšķirta iznākumu vai likme tiek atgriezta – neviens nedz laimē, nedz zaudē naudu.
Jebkurš punktu handikaps iet roku rokā ar koeficientu. Standarts ir -110 (= decimālkoeficientos 1.91), bet var atšķirties atkarībā no totalizatora, spēles un derību tipa. Tas nozīmē to, ka punktu handikapa derību gadījumā, iemaksājot 110EUR, jūs laimēsiet 100EUR. Koeficients -110 (1.91) var arī tikt sadalīts sīkāk. Par 55EUR derībām jūs nopelnīsiet 50EUR, par 11EUR derībām – 10EUR, un par 1100EUR derībām – 1000EUR.
Jūs varētu brīnīties, kāpēc jūs nelaimējiet 110EUR, iemaksājot 110EUR. Kur paliek atlikušā naudas daļa? Atlikušā naudas daļa paliek bukmeikeram kā komisija par derību pieņemšanu uz spēlēm. Ja bukmeikers ir spējīgs sabalansēt riskus un saņemt vienādas likmes uz konkrētas spēles visiem iznākumiem, tad viņš būs iepriecināts saņemt savu komisiju. Nevienmēr bukmeikeri sabalansē riskus, bet ilgtermiņā izdodas nopelnīt, jo punktu handikapa derību gadījumā totalizatora spēlētājiem laimestos tiek izmaksāts mazāk nekā bukmeikers riskē zaudēt konkrētajā mačā. Pieņemot tūkstošiem, ja ne pat miljoniem derību, šī priekšrocība nodrošina bukmeikeriem finansiālo stabilitāti.

 

Spēles uzvarētāja likmes

Protams, ka šis ir pats pazīstamākais un populārākais likmju veids. Izmantojot spēles uzvarētāja likmes, jūsu izvēlētajai komandai ir vienkārši jāuzvar spēlē, lai likme būtu laimējusi. Tai nav jāuzvar ar noteiktu punktu skaitu. Ja jūsu komanda uzvar par 1 vai 20 punktiem, jūsu likme ir laimējusi, taču, ja tā zaudē par 1 vai 20 punktiem, likme ir zaudējusi.
Tātad uz spēles uzvarētāja likmēm likmēm ir divi iespējamie iznākumi, uz kuriem bukmeikeri piedāvā noteiktus koeficientus. Par piemēru ņemsim spēli starp Jūtas “Jazz” un Minesotas “Timberwolves”. Pēc bukmeikeru domām favorīti ir Jūtas “Jazz”, tādēļ uz viņu uzvaru koeficients ir -350/1.28, bet nefavorītu lomā ir Minnesotas Timberwolves ar koeficientu +310/4.10. Lai aprēķinātu savu iespējamo laimestu, jums atliek pareizināt savas likmes summu ar izvēlētā iznākuma koeficientu. Tātad, ja veicat 100EUR likmi uz Jazz komandu, tad, gadījumā, ja  Jazz uzvar, jūs saņemsiet 128EUR, kas veido 28EUR lielu tīro peļņu, taču, ja Jazz komanda zaudē, Jūs zaudēsiet 100EUR. Tāpat varat aprēķināt iespējamo laimestu veicot likmi uz Timberwolves komandu, proti, ja Timberwolves uzvarēs, tad jūs saņemsiet 410EUR lielu laimestu, kas garantēs 310EUR tīro peļņu, taču, ja Timberwolves zaudē jūs zaudēsiet 100EUR.
Atcerieties, ka  spēles uzvarētāja likmēm nav punktu handikapa. Liekot uz favorītiem, jūs riskējat ar lielāku naudas summu nekā varat laimēt, ja likme ir pareiza. Taču, izvēloties nefavorītus, jūsu laimests var būt lielāks nekā summa, ar kuru riskējat. Par spēles uzvarētāja veikšanas iespējām jūs varēsiet lasīt arī vienā no nākošajām nodaļām.

 

Virs/zem likmes

Virs/zem likmes nav balstītas uz to, kura komanda uzvarēs spēli, bet gan uz to, cik punkti vai vārti tiks gūti konkrētajā spēlē. Virs/zem likmēm parasti tiek noteikti vienādi koeficienti ar vērtību 1.91, taču šis koeficients var atšķirties atkarībā no izvēlētā sporta veida un līgas. Piemēram, atgriežoties pie jau pieminētās spēles starp Minesotas “Timberwolves” un Jūtas “Jazz”, bukmeikers varētu noteikt līniju 189 punkti. Ja jūs domājat, ka spēle būs rezultatīva, kopējais punktu skaits spēlē būs lielāks par 189, tad jums ir jāizvēlas likme ”Virs”. Taču, ja jūs domājat, ka kopējais punktu skaits būs mazāks kā 189 punkti, tad jums jāizvēlas likme “Zem”. Attiecīgi, ja spēlē kopā iemesto punktu skaits būs lielāks par 189, tad uzvarēs likme “Virs”, bet, ja tas būs mazāks par 189, tad uzvarējusī likme būs “Zem”. Ja spēlē tiek iemesti tieši 189 punkti, tad šī likme tiek atcelta, proti, nauda netiek ne zaudēta, ne laimēta (likme tiek atgriezta), tāpēc bieži redzēsiet, ka bukmeikeri līnijas novērtē ar puspunktiem. Piemēram, 189.5 punkti, kas nozīmē, ka laimējušai „Zem” likmei jābūt ar 189 vai mazāk punktiem, bet likme būs zaudējusi, ja komandas gūs 190 vai vairāk punktus.
Pieņemsim, ka gala rezultāts šajā spēlē bija 98-104, kas kopā veido 202 punktus. Tā kā 202 ir lielāks par 189, tad uz šo maču laimējušas ir “Virs” likmes. Tā kā uz Virs/Zem likmēm šajā gadījumā bija noteikts koeficients 1.91, tad ja jūs veicāt 100 EUR likmi uz iznākumu “Virs”, jūsu peļņa būs 91 EUR, taču, ja jūs veicāt 100 EURlikmi uz iznākumu “Zem”, jūs zaudēsiet 100 EUR.
Turpmākajās šīs grāmatas nodaļās aūs atradīsiet padomus par dažādām Virs/zem likmju veikšanas stratēģijām.

 

Ilgtermiņa likmes

Ilgtermiņa likmes ir likmes, kas balstītas uz ilgtermiņa rezultātiem kādā sporta līgā. Kurš uzvarēs čempionātā? Kurš uzvarēs konferencē? Kurš uzvarēs divīzijā? Kurš iegūs MVP (vērtīgākā spēlētāja balvu)? Šie ir tikai daži piemēri ilgtermiņa likmēm, kuru kopumā ir ļoti daudz. Ilgtermiņa likmēs parasti ir iesaistītas vairākas komandas, kamēr parastajās likmēs ir tikai divas komandas. Ilgtermiņa likmes tiek izmaksātas pēc ilgāka laika, kamēr izmaksas par parastajām likmēm tiek veiktas tajā pašā dienā, kad spēle ir noslēgusies.
Par piemēru izmantosim NFL. Lielākā daļa bukmeikeru kantoru piedāvā likmes uz Super Bowl uzvarētāju. Tāpat kā uz dažām citām ilgtermiņa likmēm arī uz šo likmes var veikt visas sezonas garumā. Protams, koeficienti mainīsies atkarībā no komandu snieguma sezonas gaitā.
Tālāk aplūkosim nosacītus koeficientus, kurus bukmeikeri varētu piedāvāt uz komandu, kura iegūs Super Bowl.
Jūs varat veikt likmes uz jebkuru no NFL komandām. Ja jūsu komanda izcīna Super Bowl, tad jūsu likme ir laimējusi. Ja jūsu komanda neizcīna Super Bowl, tad likme ir zaudēta.  Iespējamā laimesta aprēķināšana ir ļoti vienkārša.  Piemēram, ja jūs veicat 100EUR likmi uz to, ka Dalasas komanda izcīnīs Super Bowl ar koeficientu 8.50 un tā tiešam notiek, tad jūsu laimests būs 850EUR, kuros ir iekļauta jūsu sākuma likme, tātad peļņa no šādas likmes būtu 750 EUR. Tātad kā jau nopratāt, lai noteiktu iespējamo laimestu jums atliek pareizināt savu izvēlēto likmi ar doto koeficientu. Un, ja vēlaties iegūt tīro peļņu, tad no iespējamā laimesta atņemat sākuma likmi. Ja nevēlaties katru reizi rēķināt iespējamo laimestu un tad tīro peļņu, varat izmantot vienkāršāku metodi. Proti, lai iegūtu peļņu, no dotā koeficienta atņemiet skaitli 1 un tad iegūto vērtību reiziniet ar savu likmi.
Aplūkosim šo metodi, izmantojot par piemēru Dalasas komandu. Tātad koeficients uz to, ka Dallasa izcīnīs Super Bowl ir 8.50.
Daži bukmeikeru kantori savas likmes publicē daļveida pierakstā. Šajā gadījumā jāizmanto pamata matemātikas zināšanas, lai daļveida pierakstu pārvērstu decimālajā pierakstā. Piemēram,
12/5 ir tas pats 3.40 vai 3/2 ir tas pats 2.50. Lai aprēķinātu decimālo koeficientu, jums atliek izdalīt pirmo skaitli ar otru un šim dalījumam pieskaitīt 1. Izmantosim par piemēru 3/2, 3 dalīts ar 2 ir 1.50 un pieskaitot 1 mēs iegūstam 2.50 . Šis skaitlis tad arī ir mums pierastais decimālais koeficients.
Pirms izmantojat šajā aprakstītos padomus un stratēģijas, pārliecinieties, ka jūs pilnībā izprotat pamatus, kas aprakstīti šajā nodaļā. Tiklīdz būsiet veikuši dažas likmes, matemātiskie aprēķini liksies ļoti vienkārši un pašsaprotami.

Par autoru
Uldis Dzenis autors
Uldis Dzenis

Vispasaules sporta entuziasts un Tiešsaistes kazino apkopotājs